Kullancs ment a kutyádba vagy a macskádba? Így távolítsd el szakszerűen!
Nyáron sokkal többször és több ideig vannak a kedvenceink kint a szabadban, így automatikusan megnő annak az esélye, hogy összeszedjenek néhány kullancsot. Az élősködő eltávolítása nem ördöngösség, de könnyen bajt okozhatunk, ha nem szakszerűen vesszük ki őket: segítünk, hogyan kell profin csinálni!
A rendszeres ellenőrzés fontossága
Senkit sem kell győzködnünk arról, hogy a kullancsok mielőbbi eltávolítása kiemelt fontosságú. Hazánkban az általuk terjesztett betegségek közül a babesia-fertőzés és a Lyme-kór a legveszélyesebb, utóbbi amellett, hogy néhány napon belül elpusztíthatja a kutyust vagy a cicát, az ember egészségében is kárt tehet. Jó tudni, hogy ha az élősködő 24 órán keresztül bent marad az állatban, ráadásul fertőzött is, akkor szinte biztos, hogy a kedvencünk is megfertőződik.
Célszerű tehát minden nap átvizsgálni az állatokat, hogy időben megtaláljuk az élősködőt, és el is tudjuk távolítani. Ha kiszedésre kerülne a sor, ne pánikoljunk: a hogyankell.hu leírja, mi a titka a szakszerű kivételnek:
- Fertőtlenítsük a kullancs kiszedő csipeszt, kanalat. Fontos, hogy ne kenjük be a parazitát kenőccsel, folyadékkal, mert ilyenkor a béltartalmát a sebbe juttathatja.
- A csipesszel közelítsük meg a kullancsot úgy, hogy minél kevesebbet piszkáljuk, nyomogatjuk. Válasszuk el a környező szőrszálakat, és ha szükséges, kicsit feszítsük meg a bőrt.
- Fogjuk meg a kullancsot a feji részénél, a lehető legközelebb a bőrhöz. Ne csavargassuk a fejét, hiszen ugyanazt az eredményt érjük el, mintha bekennénk kenőccsel: az élősködő visszaöklendezi a sebbe a béltartalmát.
- Húzzuk felfelé finom, de határozott mozdulattal, egyenletes erőkifejtést gyakorolva a kullancsra, hogy a bőr is felemelkedjen, egy kis sátrat képezzen. A parazita a húzás hatására elengedi a bőrt.
- Ha ez nem történik meg azonnal, akkor se csavargassuk, vagy nyomjuk meg a potrohát, mert ebben az esetben a benne lévő kórokozókat kipréseljük! Ne engedjük el a kullancsot, csak húzzuk, egyenletesen növelve a kifejtett erőt.
- Ha sikerült kivenni, akkor fertőtlenítsük a csípés helyét vagy az esetleges sebet, majd a kezünket is, és ha szükséges, ragtapasszal zárjuk le a sebet. Ne feledkezzünk meg a használt eszközök fertőtlenítéséről sem!
Tipp: Nem árt, ha megőrizzük a kullancsot, hiszen ha később gond adódna, az orvos meg tudja vizsgálni az élősködőt, és könnyebben el tudja dönteni, milyen kezelés szükséges.