Két egyszerű és csodálatos ászana a napi feszültségek elengedéséhez
A gyertyaállás és a halállás, valamint az intenzív előrehajló gyakorlat és a hozzá tartozó homorítás után elsajátíthatjuk az egyik legismertebb hátrahajlító ászanát: a kobratartást. És, hogy meglegyenek a párok megismerkedünk mellé a babapózzal is.
Budzsangászana – kobratartás:
Jelentése: budzsanga: kígyó, kobra. Szóösszetételben: budzsa-kar, váll, anga-ág, rész, végtag. Általában kobraállásnak fordítják.
Tapasztaljuk meg, hogy az ászanák nevei nem csak találomra alakultak ki. Ebben a pózban tényleg érezzük magunkat kobrának! Nincsenek végtagjai, csak hihetetlenül erős gerince.
Hatásai:
- A gerinc hátra hajlítása növeli a rugalmasságot, fiatalítja a gerinc idegeit és gazdag vérellátásban részesíti. Ez jótékony hatást fejt ki az egész testre, mert ezek az idegek látják el energiával a többi ideget, a belső szerveket és az izmokat.
- Javítja a görbe hátat, a hátfájdalmakat, izomfájdalmakat.
- Megdolgoztatja, megmasszírozza a hátizmokat különösen az ágyéki szakaszon. Segíti a porckorongsérv és más háti problémák megelőzését.
- Megnyújtja a gerincet a mellkasi területen, kitágítja a mellkast, növeli a tüdő kapacitását. Sok embernél sikeresen enyhíti az asztmatikus problémákat.
- Erősíti és tonizálja a szívet a masszázs révén, ami a mellkasüregben kialakuló fokozott nyomás miatt keletkezik.
- Nagyon hasznos a nők számára, mert a méh és a petefészkek rendellenességeire, menstruációs problémákra, valamint egyéb nőgyógyászati panaszokra is jó hatással van.
- A hasi nyomás leküzdi a székrekedést, és frissíti a hasi zsigereket.
- Megnöveli a test hőmérsékletét, ezáltal sok kórokozót elpusztít.
Mentális hatásai:
- A hátrahajló ászanák megnyitják a testet a külvilág felé. Serkentő, extroverziós hatásuk van. Segítik a belégzést, ezzel az élet elfogadását. Dinamikus pózok, melyek a gravitációval ellentétes irányba dolgoztatják a testet, ezért végrehajtásukhoz erő és energia szükséges.
- Szvámi Szatjánanda Szaraszvati tanításai szerint: „akik nehezen hajolnak hátra, lehetséges, hogy félnek szembenézni az élettel, és szeretettel átadni magukat neki. Az általános félelmek ösztönösek, vagy kellemetlen múltbéli tapasztalatok következtében alakulnak ki. Ez a lelki szinten jelentkező merevség elfojtja a spontaneitást, és ellentétesen hat a külső személyiségre. Az agyon és az idegrendszeren keresztül beépül a testbe, és testi páncélnak nevezik. A hátrahajló ászanák lebontják ezt a páncélzatot. Hatásaik egészen a mentális és a lelki test szintjéig terjednek, segítve a személyiség újraformálásának és újjáépítésének folyamatát.”
- Segíti az energia egyenletes áramlását a testben.
- Elősegíti a blokkolt érzelmek oldását.
Nem ajánlott:
- Ismereten eredetű, gyulladásos (akut) derékfájdalmak esetén.
- Hasi sérv és gyomorfekély esetén
- Kismamáknak
- Bármilyen rossz érzet keletkezik, szakemberrel konzultálni kell a gyakorlás folytatásáról.
Kivitelezése:
Kiinduló helyzet:
Hasonfekvő savászana. Ez egy relaxációs testhelyzet hason fekve. Nagylábujjak összeérnek, sarkak lazán kifelé billennek, kézfejeinkből kispárnát formázva az arc egyik felét pihentetjük rajtuk. A test teljesen laza, mint egy földre cseppent vízcsepp: elterülünk a talajon.
Felvétel:
Belégzéssel megmozdulunk, lábakat összezárjuk, lábujjakkal lefelé nyújtózunk, a farizmok és a hasizmok segítségével a szeméremcsontot a talajra szorítjuk. A tenyereket a vállak alá tesszük, könyökünk felfelé néz és a testhez simul. Homlokunk támaszkodik a talajon. Kilégzéssel a lábujjaktól a fejtetőig megnyújtózunk.
Következő belégzéssel elemelkedünk: az orr, majd az áll érinti a szőnyeget, majd emelkedik a fej, a vállak és a mellkas. A hasunk végig a talajon marad.
Megtartás:
Egész gerincünk hátrahajlik, de közben a fejtetőn keresztül hosszan meg is nyújtózunk. Mintha a testet hosszabbra akarnánk nyújtani. Fontos a medence billentése, a mellkas nyitása (vállak lefelé és hátrafelé törekszenek) és a has finom behúzása. Így tudunk nyújtózni és óvjuk a derekunkat a sérüléstől.
Hangsúlyozni szoktam, hogy a kobrának nincs keze. Tehát a hát izmait használjuk, ha igazán kobraállást szeretnénk végezni, ne a karokon támaszkodjunk. Ezt könnyű ellenőrizni: ha véghelyzetben fel tudod emelni a tenyered a földről és a test meg sem mozdul, akkor jól csinálod.
Légzés:
Puha hasi légzés. Ezzel nagyon jól megmasszírozzuk a hasi szerveket.
Fókuszpont:
A szívcsakra. (Elöl a mellkas közepén – itt a legnagyobb a nyitás, vagy hátul a két lapocka között – itt a legintenzívebb az izom-összehúzódás.)
Lebontás:
Kilégzéssel fejjel előre nyújtózva gördülünk vissza hasonfekvésbe. Utoljára az áll, az orr és a homlok érkezik a szőnyegre. Hason-fekvő savászanába helyezkedünk és megfigyeljük az érzeteket, hatásokat.
A fokozatosság biztosítása:
Amennyiben nehéznek érzed az ászanát, először támaszkodj az alkarokra és úgy végezd (szfinx ászana).
Tartsd be a fokozatosságot. Maradj abban a helyzetben, ahol a nyújtózás jólesik és kellemetlenség nélkül tudsz benne lélegezni. A cél minden ászanában az, hogy jól érezd magad!