Nem kell mindennek bedőlni! 5 tévhit a HIV-vírusról
A mai napig tele van a fejünk olyan közhelyekkel és előítéletekkel, hogy a nyolcvanas években felbukkant vírust, a HIV-et a homoszexuálisokkal és a laza erkölcsűekkel azonosítjuk. Összegyűjtöttük a leggyakoribb tévhiteket, melyeket nem árt tisztázni, még akkor is, ha Magyarországon nem is olyan elterjedt ez a betegség.
1. A HIV nem terjed orális úton
Jóllehet kicsi a valószínűsége, mégis van reális esélye annak, hogy orális úton elkapjuk a vírust, amennyiben a fogínyünk sérült (például közvetlenül fogmosás után), és a HIV pozitív személy testváladéka (ondó, vér, hüvelyváladék) a szánkba kerül.
2. A HIV halálos
Amennyiben a kezelést időben elkezdik, megfelelő gyógyszeres kezeléssel a vírus terjedése megállítható. Maga a HIV-vírus nem okoz halált, viszont az AIDS-stádiumban lévő betegek sajnos belehalhatnak az influenzába is, mert legyengült immunrendszerük nem tud megbirkózni a fertőzésekkel.
3. A fertőzöttek néhány éven belül meghalnak
Megfelelő gyógyszeres kezelés mellett a jelenlegi életkilátás 30-50 év. Manapság csak akkor hal meg valaki AIDS-ben, ha a fertőzést későn diagnosztizálják, ezért fontos a rendszeres szűrés, hogy a kezelést időben elkezdhessék.