A hajhullás okai és 3 leghatékonyabb kezelési módja
Ugyan hajunk mennyisége és minősége – így a hajhullásra való hajlam – genetikai tényezőkön múlik, az is sokat számít, hogyan ápoljuk fejünk ékességét. A hajhullás megelőzésére és megállítására ma már számtalan természetes és kozmetológiai megoldás áll rendelkezésünkre, éljünk ezekkel!
Normális vagy kóros?
Hajas fejbőrünkön körülbelül 100 000 hajszál van, ebből nagyjából 100-150 hullik ki naponta - tavasszal illetve fésülködés, hajmosás alkalmával ennél többet is veszíthetünk. Kóros hajhullásról (ami egyébként százból tíz nőt érint) akkor beszélünk, ha hosszabb időn át a megszokottnál jelentősebb hajhullást tapasztalunk, és hajunk fénytelenné, töredezetté válik, a hajszálakat pedig könnyen el lehet távolítani a fejbőrből.
Kutassuk az okokat
Az intenzívebb hajhullást egy nem jól megválasztott kozmetikum (sampon, balzsam, hajlakk), vegyszer (hajfesték, dauervíz), vagy hajformázási művelet (gyengébb minőségű, műanyag fésűk, kefék, forró levegővel történő hajszárítás és hajvasalás, törölközővel történő erős dörzsölés) is okozhatja. Hosszantartó hajhullást eredményezhet a túl sok stressz, a pszichés problémák, a drasztikus fogyókúrák, valamint a kevésbé változatos A-, B-vitaminban, cinkben, vasban és rézben szegény táplálkozás is.
Nagymértékű hajhullás jelentkezhet a szülést követően, fogamzásgátlók szedése, hormonális változások esetén és a menopauza idején, de a háttérben komolyabb krónikus betegségek is húzódhatnak, például gégészeti, fogászati, nőgyógyászati, urológiai, gasztroenterológiai gyulladások, vírusfertőzések, pajzsmirigybetegség, vérszegénység. Ha a hajhullást szervi betegség okozza, fontos, hogy azt minél előbb felismerjék a szakemberek, és megkezdődhessen a célzott kezelés!
Megelőzési praktikák
Kerüljük a túl sok adalékanyagot tartalmazó készítményeket, ne hordjuk a hajunkat szoros copfban, kontyban, mert az állandó húzóerő hatására a hajszálak sorvadnak, elvékonyodnak. Ne viseljünk szoros hajpántot, mert az rontja a fejbőr vérkeringését, és ezáltal hajhullást okozhat. Táplálkozásunk legyen változatos és vitamindús, mozogjunk sokat! Megfelelően adagolt vitamin- vagy homeopátiás készítményekkel, gyógyteákkal, illetve komplex táplálék-kiegészítők használatával is óvhatjuk fejünk ékességét - ezeknél a szereknél a javasolt alkalmazási idő legalább 3 hónap.