Egy igazán sokoldalú vitaminforrás - A káposzta
A káposzták amellett, hogy egészségesek a bennük található vitaminok miatt, alacsony kalóriatartalmúak is, ezért bátran fogyaszthatjuk akkor is, ha éppen egy fogyókúra kellős közepén járunk. Több fajtája van, így kedvünkre választhatunk belőlük, lássuk ezeket!
Fejeskáposzta
Egy igazi vitaminbombáról beszélhetünk. Megtalálható benne a B-, a C-, a K- és E-vitamin, a béta-karotin, amely antioxidáns, ezért véd a daganatos megbetegedésektől. Továbbá javítja a látást, de jótékony hatással van az emésztésre is, arról nem is beszélve, hogy az ásványi anyagok közül vasban és kalciumban gazdag. A fejeskáposzta a bélrendszeri, a mell és a petefészek, illetve a tüdő megbetegedéseinek esetén is jótékony hatású.
Vöröskáposzta, lilakáposzta
Az A-, K-, B- és C-vitaminon kívül jelentős mennyiségű fehérjét és ásványi sót is tartalmaz. Immunerősítő, gyomorbetegségekre kiváló, rendszeres fogyasztásával megelőzhető az Alzheimer-kór kialakulása, továbbá csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását, enyhíti a reumás tüneteket. Vértisztító és bőrszépítő hatású is, javítja a májműködést és a látást.
Kelkáposzta
Könnyen emészthető, igazi gyomorbarát. Rostokban és ásványi anyagokban gazdag: káliumot, kalciumot, magnéziumot és vasat, illetve A-, B1- ,B2- és C-vitaminokat is tartalmaz. Immunerősítő, gyulladásgátló hatású és emésztési problémákra is kiváló.
Kelbimbó
Nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint, rosttartalma magas, a benne lévő B-vitamin javítja az anyagcserét, a kálium pedig vízhajtó hatású. Olyan vegyületet tartalmaz (sinigrin), amely a kutatások szerint segít a rák kialakulásának megelőzésében, valamint csökkenti a hasi zsírt.
Fodroskel
A többi káposzta fajtához hasonlóan maga a K- és C-vitamin, illetve a béta-karotin és kalcium tartalma. A tejmentes diéta egyik fontos alapanyaga.
Káposztából készíthetünk különféle salátákat (vörös, édes-savanyú, párolt) és ételeket (húsos káposzta, párolt káposzta almával és köménnyel, székelykáposzta, káposztás rétes).