A kiegyensúlyozott táplálkozás alapelvei
A helyes és kiegyensúlyozott étkezés hozzájárulhat egészségünk, erőnk és jó közérzetünk megőrzéséhez, így érdemes kiemelten figyelnünk rá.
Folyadék
A nem megfelelő folyadékbevitel számos probléma forrása lehet, így érdemes tudatosan figyelnünk rá, hogy gondoskodjunk szervezetünk folyadékszükségletéről. Különösen a nagy melegben vagy sportolás mellett, illetve télen a fűtött, száraz levegőjű szobákban lényeges ügyelnünk rá, hogy napi 2-3 liter folyadékot megigyunk. Még a cukros, szénsavas italok mellőzése mellett is számos lehetőség közül választhatunk, hiszen az ásványvizek mellett a frissen facsart gyümölcs- és zöldséglevek és gyógyteák sokasága is rendelkezésünkre áll.
Változatos étrend
Szervezetünknek számtalan vitaminra, nyomelemre, ásványi anyagra és rostanyagra van szüksége a zavartalan működéshez. Éppen ezért szükséges tudatosan is figyelmet fordítanunk étkezésünk sokszínűségére. Ez a rohanó mindennapok során egy kis tervezést igényel ugyan, ám egészségünket tekintve sokszorosan megtérül.
Ennek alapját a rendszeres és változatos gyümölcs- és zöldségfogyasztás mellett egy olyan menü jelenti, amely az összes fontos tápanyagból tartalmaz egy kisebb adagot. Kerüljük a szigorú, csak egy-egy ételre koncentráló diétákat. A helyes étrendhez a zsír, szénhidrát és fehérje is hozzátartozik.
Tápanyagforrások
A C-vitamin elsősorban a friss citrusfélékben, a B2-vitamin tejtermékekben, a B1-vitamin hús- és halfélékben, a D-vitamin a májban, zsírosabb halfélékben és tojássárgájában, az E-vitamin olajban, margarinban és diófélékben, a K-vitamin pedig a spenótban és petrezselyemben lelhető fel.
Az ásványi anyagok közül a kálcium elsődleges forrásai a tejtermékek, a káliumé a zöldségek és gyümölcsök, a magnéziumé a szárított déli gyümölcsök és a búzakorpa. A rostanyagok pedig a zöldségekben, gyümölcsökben és gabonafélékben - különösen a teljes kiőrlésűekben - találhatóak meg.