A jóga 4 ösvénye
Megtudtuk, hogy a jóga az önfejlesztés legősibb módszere. Magába foglalja a test és a lélek fejlődését is. Ennek megfelelően természetesen bárki jógázhat. Nem kell hozzá felszerelés, drága ruházat, atletikus testalkat, csak erős vágy egy egészségesebb, teljesebb életre.
A jógát legtöbbünk kitekert pózokkal azonosítja, és hamar elkönyveljük, hogy ezt mi úgysem tudjuk megcsinálni. A jóga nem nekünk való. De ez nem igaz! Érdeklődésünknek, testalkatunknak, vágyainknak megfelelően alakíthatjuk ki mi is a saját utunkat, a saját gyakorlásunkat. A szanszkrit szádhana szó gyakorlást jelent.
Olyan rendszeres tevékenységet, mely a tudás, a harmónia és a boldogság (ez a jóga) eléréséhez vezet minket. Mindenkinek saját szádhanája, saját útja van. Ahány ember, annyi féle tulajdonság, és annyi féle szádhana létezik. A jóga gyakorlásával mindenki kialakíthatja a saját egyéni, és neki legmegfelelőbb szádhanát és annak következetes betartásával elérheti a tökéletességet.
Nézzük meg a lehetőségeinket!
Az ősi jógik tökéletes tudással rendelkeztek a valódi természetünkről, és arról, hogy mi szükséges ahhoz, hogy valaki önmagával és a környezetével harmóniában élhessen. A védikus szentírások szerint négy fő jógaút létezik. Ez a 4 alapvető ösvény, mely elvezetheti a keresőket a céljaikhoz:
• Karma jóga - az önzetlen cselekvés útja. Megtanít arra, hogy a tettekért ne várjunk jutalmat, vagy viszonzást. Az örök tenni vágyók útja. Akik szívesen cselekszenek másokért, lemondva a tettek eredményeiről. Ajánljuk fel minden tettünket Istennek és gyorsan megtisztíthatjuk a szívünket.
• Bhakti jóga - az odaadás, az áhítat jógája. Az Istent, mint megtestesült szeretetet imádja, imádság és Istentisztelet jellemzi. Az érzelmeket feltétlen szeretetté és odaadássá alakítja. Lényeges része Isten neveinek éneklése. A vallásos emberek útja. Bármely vallásban kiteljesedik.
• Dzsnyána jóga - a tudás ösvénye. A legnehezebb út. Tanulással és az elme vizsgálatával éri el a jógát. Ez folyamatos meditációt jelent. Amit megtanulunk, azt megpróbáljuk az elme működésében megtapasztalni.
• Rádzsa jóga - királyi út. Nem azért, mert ez a “legkirályabb”, hanem a tradicionális irodalomban a ksatriják (harcosok, vezetők, királyok) útja volt. A test és az elme uralásával, a szellemi és fizikai energiákat lelki energiákká alakítja, így éri el a jógát. Nyolc lépcsőből áll, ezért astánga (szanszkrit: 8) jógának is hívják.
Mindegyik jógaösvény végső soron ugyanahhoz a célhoz vezet. Egyesüléshez. Mindenki a saját tulajdonságai, lehetőségei, érdeklődése szerint választhatja meg a saját ösvényét. Ez azt jelenti, hogy tiszta vallásos élet gyakorlásával is elérhetjük a jógát, anélkül, hogy valaha egy jógapózt is kipróbálnánk.
Beszéltük, hogy minden ember különböző, és, hogy minden szádhana (egyéni gyakorlás) különböző. Hogy lehetséges ez, ha csak 4 út van?
A saját egyéni utam, amire születtem és amit járnom kell, az mindig egy teljesen egyedi összekapcsolódása a fenti 4 módszernek. Az én utam például többnyire a rádzsa jóga gyakorlása, de szeretek egy kis karma jógát is belecsempészni, mert sok örömet ad. Gyakorlom a dzsnyána jógát is, hiszen folyamatosan tanulmányozom a jóga szentírásait, sőt, néha a bhaktinak is szeretettel hódolok, tiszta hittel fordulok Isten felé.
Szwámi Sivánanda úgy hívja ezt, hogy jóga szintézis:
„Egy kevés Hatha Jóga gyakorlása jó egészséget biztosít. A Rádzsa Jóga megszilárdítja az elmédet. A Bhakti és Karma Jóga megtisztítja a szívedet, és felkészít a meditáció gyakorlására. A Jóga Szintézis segít abban, hogy gyorsan elérd az Önmegvalósítást”
A fontos tehát, hogy válaszd ki a saját utadat és azt az ösvényt kövesd, ha igazi bölcsességre kívánsz szert tenni.
Egy tradicionális hasonlattal szemléltetve:
Minden gyakorló ugyanannak a hegynek a csúcsára igyekszik.
Több út vezet felfelé.
Van hosszabb, könnyebb út, enyhe lejtővel.
Van rövidebb, de nagyon meredek, és van út a sziklamászóknak is, egyenesen felfelé!
Bármely úton indulsz el, tarts ki mellette, hogy elérd a célodat.
Az iskolák, irányzatok és tanítók váltogatásával csak keresztben szaladgálunk a hegyen. Elfáradunk és soha nem érünk fel a csúcsra.
Válasszunk az ösvények közül akár többet is és kedvünkre alakítsuk ki a saját szintézisünket. Kövessük ezt az utat kitartóan, következetesen és minden nappal egyel több örömben lesz részünk.
SIVANANDA JÓGA OKTATÓ
Hegedüs Edina
- Narayani –
További információt itt olvashatsz.
Képek: Fajta Sarolta - Yasmin Jóga Center