”Jól érzem magam a bőrömben”– interjú Erős Antóniával

Erős Antóniával beszélgettünk, aki amellett, hogy műsorvezetőként sikeres, anyaként is tökéletesen megállja a helyét.
 
Pár héttel ezelőtt a szoptatás mellett kampányoltál. Miért tartod fontosnak, hogy kiállj e mellett az ügy mellett?
 
Antónia: Egyrészt azt látom, hogy Magyarországon nagyon sok a tévhit ezzel kapcsolatban – a saját környezetemben is ezt tapasztalom –, másrészt pedig nagyon egyszerűen fogalmazva azért, mert semmilyen üzleti haszon nincs abban, hogy valaki kiálljon mellette. Míg bizonyos ügyek mellé lehet támogatókat szerezni – például a cukorbetegség mellé gyógyszergyárakat –, addig mindazokhoz a dolgokhoz, amelyek hozzátartoznak az életünkhöz és a legtermészetesebbek, azokhoz elég nehéz támogatókat találni. A hetvenes évektől kezdődően sajnos elég nagy rombolást végeztek a tápszereket forgalmazó nagy cégek. Akkoriban még azt is elhitte a nők egy része, hogy a tápszer jobb, mint az anyatej. Nagyon sok szakemberrel beszéltem – olyanokkal is természetesen, akik nekem segítettek annak idején, és számomra az derült ki, hogy ők is tanácstalanok, hogyan lehetne a tévhiteket eloszlatni. Én megígértem, hogy ha megkeresnek ezzel és hasonló ügyekkel kapcsolatban, akkor nagyon szívesen nyilatkozom erről. Nagyon sok helyen próbáltunk és próbálok lehetőséghez juttatni szakembereket, hogy ők mondják el erről a legújabb információkat, valamint a legújabb kutatások eredményeit. Lobbizom azért, hogy a mi műsorainkban – akár a Reggeliben, akár a Fókuszban – is szó essen erről, különböző történetek kapcsán.
 
 
2005-ben Egy Csepp Figyelem névvel létrehoztál egy alapítványt, a cukorbetegég korai felismerése és megelőzése érdekében. Szerinted ezeknek a gesztusoknak – gondolok itt az előbb említett szoptatás-ügyre is –, vagy a szakmai hozzáértésednek köszönheted inkább azt a sikert, ami már kétszer is Az év legjobb női műsorvezetőjévé tett?
 
Antónia: Szerintem ez több dologból tevődik össze, és benne van mindkét dolog, amelyet említettél. Egyrészt valószínűleg benne van az is, hogy egy olyan műsorban dolgozom, amely a leghitelesebb műfaj a televíziózásban. A híradó az egyik legkevésbé megosztó műfajok egyike, éppen ezért a híradók műsorvezetői soha nem kerülhetnek olyan helyzetbe, hogy annyira megosztó személyiségek legyenek, vagy olyan indulatokat váltsanak ki, mint mondjuk egy show-műsornak a vezetői. Nyilván a pártatlanság is valamennyire neutralitást biztosít, ugyanakkor maga a műsortípus is a hitelességet sugározza, ami a legtöbb ember számára fontos. Elképzelhető az is, hogy sokaknak szimpatikus, hogy vállaltam a cukorbetegségemet, és ezen túl ebben nagyon sok felvilágosító munkát vállalok. Másrészt az is szimpatikus lehet, hogy ha megkérdeznek valamiről, akkor nem szoktam változtatgatni percről percre a véleményemet, tehát viszonylag ritkán szólalok meg –  bizonyos ügyekben, mint például a cukorbetegség persze nagyon gyakran–, de nem hozakodom elő a családommal, és nem feltétlenül akarok a címlapokon szerepelni, hacsak nem – amint már említettem, valamilyen fontos ügyről van szó. Ha nyilatkozom, akkor azt általában következetesen teszem, lehet, hogy az emberek valahol ezt is értékelik.
 
 
Nagyon sok nő fél a gyermekvállalástól a cukorbetegség örökletessége miatt. Mit javasolnál nekik?
 
Antónia: Az, hogy ez örökletes betegség, csak bizonyos értelemben igaz. A cukorbetegség örökölhetőségéről, és annak bizonyítottságáról a szakemberek is csak nagyon óvatosan nyilatkoznak. Vannak olyan becslések, hogy a kettes típusú cukorbetegség, ami a helytelen életmóddal jár együtt – helytelen táplálkozás, kevés sport –, a családban akár 60-70 százalékban is öröklődhet. Az egyes típusú cukorbetegség esetében, amiben  én is érintett vagyok, az öröklődést már egyértelműen nem jelentik ki. A hajlamnak egyfajta öröklődéséről beszélnek, arról, hogy valamennyivel nagyobb az esély arra, hogy az utódaim is cukorbetegek lesznek. Ez annyit jelent, hogyha mondjuk egy nem cukorbeteg szülőnek 1% esélye van arra, hogy a gyermeke cukorbeteg lesz, akkor az én esetemben ez a százalékarány mondjuk 2-3. Ezek olyan minimális eltérések, amik miatt nem gondolom, hogy egy cukorbeteg nőnek félnie kéne a gyerekvállalástól. Inkább amiatt kell aggódnia, hogy ne véletlenül essen teherbe, ugyanis cukorbetegségnél ez lehet az egyik legnagyobb veszély. Ha egy nem jól beállított cukorszint alatt teherbe esik egy nő, akkor az veszélyes lehet magára az anyukára is, és a magzatra is. Sokkal nagyobb például a kezdeti időszakban a vetélés esélye. Fontos, hogy egy cukorbeteg nő odafigyeljen arra, hogy valóban tervezett terhessége legyen, valamint arra, hogy a terhességet megelőző időszakban már jók legyenek a leletei teljes mértékben. Ha ez így van, akkor könnyebben fog teherbe esni, és jó esélye lesz arra is, hogy gyermeke egészséges legyen, és gondtalanul élje meg a terhességét. Ha az anyagcsere-állapot rendben van, a vércukorszint rendben van, akkor ugyanolyan lesz, mint bárki másnak a terhessége.
 
 
Voltak olyan dolgok a várandósságod során, amikre jobban oda kellett figyelned?
 
Antónia: Olyan orvost választottam, aki cukorbeteg kismamákkal is foglalkozik. Másrészt az a doktornő, aki engem kezelt, szintén az egyik legnagyobb szakember a diabéteszes terhességben, tehát az ő segítségükkel és csapatmunkával – mert ilyenkor természetesen vizsgálnak szemészek és egyéb orvosok, hogy nincs-e valami szövődmény – már közösen előre felkészültünk a terhességre. Arra persze  nem, hogy ketten lesznek, ez a sors kedves játéka volt. Megbeszéltük előre, hogy babát szeretnék, elvégeztek előre jó néhány vizsgálatot a szövődményekre vonatkozólag, de kiderült, hogy szerencsére nincsenek szövődmények ezért attól kezdve csak arra kellett figyelnem, hogy a mért értékek ne mozduljanak el, amit azzal is biztosítottam, hogy szinte óránként mértem a vércukorszintemet. Ez egyébként nem túlzás. A nemzetközi ajánlás szerint egy cukorbeteg kismamának napi 12-14 mérés nem sok. Ha egy napunk ébren töltött időszakát vesszük, teljesen reális. A folyamatos méréssel a vércukorszint minden apró elmozdulását követni lehet. Ha magasabbra szökne, akkor rögtön be lehet avatkozni inzulinnal, ha pedig túl alacsonyra esne, akkor emelni lehet különböző ételekkel. Erre figyeltem oda a legeslegjobban és természetesen, az ajánlott vizsgálatokat is mindig elvégeztem.

Oldalak

Video Erre ügyelj, ha ülőmunkát végzel
Lifestyle
Pozitív fordulatokat tartogat ez a nap pénzügyek terén a Mérleg számára. Napi horoszkóp.
Sztárok
Emlékszel még az 1991-es Terminátor 2. – Az ítélet napja című film John Connorjára? Nos, a karaktert megformáló színész, Edward Furlong igencsak megváltozott az elmúlt években, nem csoda, hogy a...
Lifestyle
A tested nem véletlenül küldi ezeket a furcsa jeleket. Ha észreveszed magadon ezeket a tüneteket, érdemes átgondolnod, mennyire vagy kitéve a stressznek, és próbálni enyhíteni a terhelést.
Home&Design
Persze ez nem csupán egy lakberendezési trend, hanem egy mélyebb filozófia, amely az emberi lélek alapvető szükségleteire épít.
Egészség
Van egy bizonyos hormon, amit természetes módon tudunk serkenti azzal, hogy odafigyelünk néhány dologra, ezáltal pedig gyakorlatilag megállíthatjuk az öregedést, kisimulhatnak a ráncaink, és még az...
Lifestyle
Spirituális oka van annak, hogy miért érdemes minden este becsukni a hálószoba ajtaját, mielőtt álomra hajtanánk a fejünket.